Objemová hmotnost v přepravě

Věděli jste, že v přepravě je 1 kg peří těžší než 1 kg železa?! Za všechno může objem. Pokud porovnáte váhu a objem těchto zásilek, zjistíte, že za přepravu pytle peří zaplatíte více než za kus železa. Každý přepravní prostor má svou kapacitu a dopravci se ho snaží využít na maximum. Proto porovnávají mezi sebou skutečnou hmotnost a hmotnost objemovou. Vyšší váha je pak zúčtovací.
Balení
Dbejte na to, aby byla zásilka po zabalení co nejmenší. Zároveň ale musí být zabalena kvalitně, aby při dopravě nedošlo k poškození. Posílat prázdnou krabici plnou vzduchu vás příjde draho a riskujete, že v ní zboží bude „lítat“. Zvolte proto vhodné balící materiály.
Nepravidelné zásilky
Představte si balíky na paletě, které jsou vyskládané krásně do tří řad. Pokud přidáte pouze jeden další balík nahoru. Dopravce již paletu bude brát z pohledu objemu jako se čtyřmi řadami. Zásilky je totiž potřeba vnímat jako pomyslný kvádr, nebo krychli. Díky jednomu balíčku by se vám najednou přeprava prodražila třeba o 20%. Poslat nepravidelnou zásilku není ale žádný problém. Je potřeba však v případě takové situace počítat v kalkulaci s většími rozměry. Nebo zvážit, jestli nelze zásilku zabalit jinak, nebo rozdělit. Rádi vám vždy prověříme více variant, které budou v daném případě nejlepší.
Objednávka a kontrola údajů
Díky správně uvedeným údajům v objednávce předejte tomu, že by se konečná cena dopravy lišila. Nespoléhejte na vlastní odhad, určitě se vyplatí vždy zásilku pečlivě zvážit a změřit. Všechny zásilky se automaticky váží a přeměřují na depu dopravce. K přeměření dochází elektronicky laserem. Díky tomu pak dopravce porovná vše s objednávkou a neodpustí žádný rozdíl. Vy se nemusíte o nic starat, nebo něco složitě počítat. Naše aplikace Vám fakturovanou hmotnost spočítá automaticky.
Jak to je s cenou pokud se změní parametry zásilky?
Chceme být maximálně transparentní. Pokud nám od dopravce dorazí faktura, kde je vyšší cena, která by díky hmotnosti přesáhla 200,- Kč oproti objednávce. Tak vás ještě před fakturací upozorníme na rozdíl, včetně print screenu, kde jsou patrné veškeré údaje. Tak abyste viděli a věděli, že se vás nesnažíme šidit. Dáváme tím i prostor k výhradám a reklamacím. Někdy se totiž i mistr dopravce může utnout a není nikdy problém vše prošetřit.
Jak se objem u dopravců počítá?
my BUBO vše spočítá. Ale pokud Vás zajímá, jak k danému výpočtu dochází, tak zde je trochu matematiky a převodů jednotek. Každý dopravce pracuje maličko s jiným převodovým koeficientem.
Příklad: Balíček 50x40x30 cm, 5 kg
Zjištění objemové hmotnosti podle rozměrů:
Vynásobte mezi sebou v centimetrech délku x šířku x výšku / koeficient
DHL, Fedex, UPS má objemový koeficient 1 : 5000 / 50 x 40 x 30 /5000 = 12 kg
Letecké cargo má objemový koeficient 1 : 6000 / 50 x 40 x 30 /6000 = 10 kg
V případě, že znáte pouze objem a nemáte rozměry zásilky využijte alternativního přepočtu:
Vynásobte rozměry v metrech: délku x šířku x výšku x 200
DHL, Fedex, UPS / 0,06 m3/cbm x koeficient 200 = 12 kg
Jak zjistit objem v m3 neboli cbm?
Vynásobte rozměry v metrech: délku x šířku x výšku = (0,5 x 0,4 x 0,3 = 0.06 m3/cbm)
Pokud byste poslali tedy zásilku s těmito rozměry, tak v tomto případě převládá objemová hmotnost nad fyzickou.
Snad vám tento přehled pomohl. Pokud vás cokoliv zajímá. Neváhejte se na obrátit na nás obrátit. :) Kontaktujte nás!
Další užitečné články
Náležitosti při vyzvednutí a doručení zásilky