Jak zabalit dokument a balík?

plane

V tomto článku vám popíšeme jak správně a bezpečně zabalit balík, nebo dokumenty, aby zásilka dorazila v pořádku třeba i do vzdálené Austrálie.

Dokumenty

Dokumenty do 2 kg můžete posílat v originální obálce od dopravce. Pro dokumenty,
které mají hmotnost nad 2 kg využijte krabici. Přepravní listy vložte do speciální kapsy. Obalové materiály vám kurýr poskytne zdarma. Nebo vám obaly rádi obstaráme! 
 
Dokumenty v obálce (do 2kg) Více dokumentů (nad 2kg)

Balíky a zboží

1) Balení a výplň

 

Zásilku zabalte vždy do pevné a nejlépe nové krabice. Vytvořte okolo produktu deformační zónu pomocí výplně, kterou nezanedbávejte! Zajistíte tím to, aby zboží v krabici „nelítalo“ Nejlepší výplní jsou například nafukovací polštářky, zmuchlaný papír, polystyrenové kostky, zbytky krabice. Balík musí být zkrátka zabalen tak, aby na sobě vydržel až pětinásobek vlastní váhy a pád až z jednoho metru!

 

 

2) Balení box-in-box

Máte křehké zboží, nebo produkt v originální krabici, kterou si nechcete nechat poškodit?

Balení box in box je nejbezpečnější metoda, která spolehlivě ochrání vaše produkty. Princip spočívá v tom, že zboží zabalíte do dvou krabic. Každá krabice musí být poctivě zabalena a musíte použít poctivou výplň, aby zboží nemělo možnost pohybu. Díky tomu se vytvoří nárazuvzdorná vrstva, která ochrání i produkty jako jsou vína či porcelán.

 

 

 

 

3) Přelepení páskou

Dbejte u krabice na přelepení všech uzavíratelných stran páskou, tak aby krabice neměla šanci se otevřít! Nejvíce se osvědčuje metoda H-taping.

Krok 1 Krok 2 Krok 3

 

4) Strečová folie

Balíky vždy doporučujeme přetáhnout několika vrstvami strečové folie a hned z několika důvodů.

 

  • Balík bude smrštěn a pevnější
  • Krabice bude méně opotřebená - zvýší se kvalita
  • Přepravní kapsy, značení a přepravní štítky na folii drží lépe než na krabici!
  • Nepoužívejte černou folii

Poznámka: Nedoporučujeme používat černou folii! Většina dopravců má bohužel problém s načtením čárového kódu. Proto je často nutné tyto zásilky sortovat ručně. Díky tomu zde vznikají dodatečné manipulační poplatky. Zvolte proto raději čirou, modrou či bílou folii.
 

5) Nespojujte více balíků k sobě!

Nikdy neslepujte více balíků k sobě. Každý balík musí mít svůj štítek. Pokud by došlo k oddělení krabic od sebe, tak hrozí úplná ztráta těchto kusů. Každý kus je lepší posílat samostatně s vlastním štítkem!

6) Nedoporučujeme stahování balíku vázací páskou

Veškeré balíkové zásilky se pohybují po pohyblivých pásech či válečkových dopravnících. Proto hrozí zachycení balíku či jiné komplikace. Dopravci tyto zásilky musí odbavovat ručně. A proto jsou často zpoplatněny dodatečným manipulačním poplatkem.

7) Pojistka adresy

I když budou veškeré údaje o adrese a kontaktech na přepravním štítku. Doporučujeme adresy napsat i na balík, nebo vložit A4 papír do balíku pro případ, že by přepravní štítky spadly a zásilku bylo potřeba identifikovat.

8) Označení štítky

Zásilku můžete označit běžnými značkami, aby bylo patrnější, že jde o křehkou zásilku.

Z vlastní zkušenosti ale víme, že tyto značky zásilku neochrání tak dobře, jako samotné kvalitní balení.

 

 

9) Staré označení a štítky na krabici

Pokud použijete krabici, která už byla použita. Je potřeba kontrola samotné kvality krabice, ale rovněž je potřeba sejmout pečlivě veškeré původní štítky a čárové kódy.

10) Jak nalepit přepravní štítek na balík? 

 

 

Štítek nalepte na zásilku a přelepte celý jeho povrch, aby byl štítek ochráněn i například před vlkostí. Přepravní štítky můžete také můžete vložit do speciální nalepovací kapsy.

Tyto kapsy si vozí u sebe kurýři. Kurýra stačí požádat. Nebo vám je rádi objednáme!

 

Štítky ale nedoporučujeme lepit na holou plochu krabice. Hrozí totiž spadnutí. Krabice jsou často chlupaté a lepenka nemusí na krabici držet. Proto doporučujeme balíkovou zásilku omotat do strečové folie. (Pozor však na černou! Zde může hrozit příplatek)

 

Pokud použijete menší krabici, dbejte na to, aby se štítek nikde nepřehýbal! Štítek obsahuje čárový kód a nesmí být nikde přehnut.

 

 

 

 

Potřebujete pomoci, nebo poradit? Kontaktujte nás! 

 

Další užitečné články

 

Jak zabalit balík?

Jak zabalit paletu?

 

Nejčastější příplatky

Na co si dát pozor?

 

Jakou zvolit službu?

Náležitosti při vyzvednutí a doručení zásilky

Přepravní kalkulačka my BUBO

 

Celní náležitosti při vývozu

Celní náležitosti při dovozu

Další užitečné články, které by Vás mohly zajímat:

Ze světa logistiky